Урок географії в 7-му класі

Поділіться статтею з друзями: 

Тема.  Австралія – найменший материк Землі. Історія відкриття і дослідження.

Мета:

навчальна – визначити географічне положення Австралії, ознайомити учнів з історією відкриття, заселення Австралії європейцями,  особливостями рельєфу, корисними копалинами;

виховна – формувати в учнів навичок групової роботи, почуття відповідальності, взаємодії, підтримки, бажання пізнивати нове, невідоме;

розвивальна – розвивати географічне мислення, вміння аналізувати і встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати навчання самостійної роботи з картою, підручником, додатковою інформацією (слайди, інтернет).

Облалнання: фізична карта Світу, фізична карта Австралії, атласи, зошити з практичних робіт, портрети мореплавців (слайди), мультимедійна дошка, слайди.

Тип уроку:  комбінований.

Форма проведення: урок-подорож

Обладнання: портрети дослідників Австралії, малюнки герба та прапора Австралії, фізична карта Австралії, підручник, атласи, ілюстрації, слайд-шоу , презентація «Австралія»

 

Девіз уроку: «Слухати й записувати – теж наука».

 

Епіграф: Ось вона, ця Австралія, якась пародія на світові закони, або вірніше, виклик, кинутий в обличчя всьому світові.

Жуль Верн «Діти капітана Гранта».

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент (слайд 1)

Прийом «Психологічний настрій»

1. Привітання

Привітаємось. Я – з вами,

Ви зі мною і з гостями.

Всі до мене поверніться,

Один одному всміхніться,

Ми сідаємо за парти –

Урок уже почати варто.

3. Створення відповідного психологічного настрою (слайд 2)

Сьогодні на уроці нам потрібні уважні, розумні, організовані, кмітливі, а ще дуже дружні й веселі діти.

Пильно поглянули мені в очі. Взяли від мене уважність, працьовитість, організованість. Повернулись один до одного, посміхнулись, налаштувались на роботу. Відчули потребу працювати? Успіхів Вам!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 3)

Сьогодні на уроці діють п’ять правил:

Ø Правило піднятої руки.

Ø Співпраця в парі.

Ø Уміння слухати.

Ø Працювати творчо.

Ø Працювати активно.

Учитель. Ти на Землі живеш, (слайд 4)

                Тож пізнавай її!..

Ти, як Колумб,

Відкрий щодня нову країну,

Материк чи річку край села.

 На Землі існує багато цікавих куточків. Навряд чи ви зумієте відвідати їх усі протягом життя. Однак, на щастя, ви можете здійснити уявні подорожі на різні материки на уроках географії.

Фрагмент з гри «Поле Чудес»

      На дошці закрите слово «АВСТРАЛІЯ». Учитель ставить питання і якщо учні відповідають правильно, по одній літері відкриває все слово. (слайд 5)

-         За яким планом складається характеристика материка?

-         Чому вивчення будь-якої території починається з навчання її географічного положення?

-         Найповноводніша річка Африки?

-         Найбільша пустеля світу?

-         Крайня південна точка Африки?

-         Який материк омивається двома океанами Тихим та Індійським?

-         Який материк найменший за розміром?

-         Які материки росташовані на південній півкулі?

-         Які материки перетинаються Південним тропіком?

Учитель. Молодці!!!! (слайд 6)

             Лежить забута долею і часом

Велика латка на блакитнім тлі.

Згори надщерблена,

надгризена з долини,

На колір сухаря,

пожовклого з нудьги.

                                                           Зоя Когут (поетеса з української

                                                                               діаспори Австралії)

Ви здогадалися, що подорожувати будемо материком, найменшим за площею (7,7 млн км2),— Австралією. Немає такої дитини, яка б не мріяла побувати на цьому континенті. Герой твору Жуля Верна стверджував: «Цей край — найцікавіший на всій земній кулі! Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат — усе це дивувало і дивує... Найчудовіша, найнелогічніша країна з усіх, які коли-небудь існували! Земля парадоксальна, адже заперечує всі закони природи».200 років тому мандрівникові потрібен був рік, щоб дістатися материка. Сьогодні 35 годин — і ви в Сіднеї (з двома пересадками в Делі й Сінгапурі). «Terra Australia incognita» — у подорож кличе далека, загадкова, південна, невідома земля.

ІV. Актуалізація опорних знань

Учитель.  На летючий корабель потрібен квиток, який ви отримаєте за знання.

Гра «Знавець карти»

1.Учень — «знавець карти» запитує про розташування географічних об'єктів. Той, хто відповідає, витягує тестове завдання зі скриньки «Африка». Впоравшись із двома завданнями, учень отримує квиток «Australia». Щасливої подорожі!

Тести для контролю (слайд 7)

1. Молоді гори Африки:

а) Драконові;   б) Капські;   в) Атлаські.

2. Найвища вершина Африки:

а) г. Тубкаль;   б) г. Кенія;   в) влк. Кіліманджаро.

3. Над Африкою переважають повітряні маси:

а) екваторіальні й тропічні;   б) тропічні й помірні;   в) помірні й полярні.

4. Крайні північ і південь Африки лежать у поясах:

а) тропічних;   б) субтропічних;   в) екваторіальних.

5. Найповноводнішою річкою Африки вважається:

а) Ніл;   б) Конго;   в) Замбезі.

6. Найбільшу площу материка займає зона:

а) пустель і напівпустель;   б) вологих екваторіальних лісів;   в) саван і рідколісся.

7. Найбільш розвиненою державою Африки вважається:

а) Єгипет;   б) Алжир;   в) ПА.

(слайд 8)2. Учитель.  Отже, ви готові до подорожі. (На фоні повільної тихої музики.) Ви зараз знаходитесь на борту Летючого корабля. З вами летить журналіст часопис «Глобус». Він підійде до вас і запитає, що цікавого ви хотіли б побачити на цьому материку.

     Журналіст. Що цікавого ви хочете побачити в Австралії? Людка м

Відповіді учнів (випереджальні завдання)

1-й учень. Кажуть, що цей материк «чудернацький»: зараз у нас зима, а там літо.

2-й учень. Дерева взимку скидають не листя, а кору.

3-й учень. Материк найнижчий, найвища точка — усього 2228 м г. Косцюшко.

4-й учень. Побачити евкаліпт — дерево висотою 100 м і товщиною до 10 м. Кажуть, що його листя не дає тіні, бо завжди розміщене ребром до сонця, а деревина не горить і не гниє.

5-й учень. Давніх тварин, які не збереглися на жодному материку — качкодзьоба і єхидну, які відкладають яйця, а дітей годують молоком.

6-й учень. Сумчастих тварин — коалу і кенгуру. Коали дуже повільні, люблять спати або їсти, не злізають з дерева, поки не з'їдять усе листя, а кенгуру там стільки, що заважають транспорту.

7-й учень. Мрію побачити чудовий підводний світ коралів, морських зірок, риб Великого бар'єрного рифу, кажуть, якщо забруднення вод не зупинити, то йому і загрожує загибель.

     Журналіст. Так, бачу, ви багато знаєте про материк. А чи відомо вам, хто вперше відкрив материк? Чому ще до сьогодні Австралією номінально править англійська королева?..

Учитель. Вам пощастило, з вами летить відомий австралійський історик. Сімак Юлія Сергіївна (слайд 9) Вона  вам розповість про історію відкриття материка. Австралія, внаслідок її віддаленості від Європи, була відкрита пізніше за інші заселені материки. Першими до материка дійшли голландці. У першій половині ХVІІ ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. В середині ХVІІ ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів, який пізніше назвали на його честь. Голландія була на той час невеликою країною. Вона не могла освоїти відкриті землі, тому приховувала відомості про них. Уже на той час голландці розуміли, що знайдена ними земля є новим південним материком.

(слайд 10)Лише у другій половині ХVІІ ст. біля берегів з’явилися англійці. Під час навколосвітньої експедиції відомий мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. Відразу Австралія була проголошена британськими володіннями.

Після проголошення уряд Великобританії почав освоєння материка в досить оригінальний спосіб – сюди почали висилати на каторгу злочинців. Материк перетворився на величезну колонію. Перше англійське поселення було засноване у 1788 році на південному сході Австралії саме як колонію каторжників. Пізніше тут виросло місто Сідней.

З часом англійці зрозуміли, що використовувати материк можна ефективніше. (слайд 11)Почалося дослідження внутрішніх районів. Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів стало відкриття тут великих родовищ золота. (слайд 12)Австралію почала трусити «золота лихоманка». З усіх-усюд сюди прибували нові люди, збільшувалося населення, відкривалися університети, музеї, театри, бібліотеки, почали виходити газети. Незважаючи на найгірші прояви людського єства, золота лихоманка дала могутній поштовх дослідженню й освоєнню материка, розвитку економіки Австралії.

(слайд 13)У 1814 році (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією  від латинського australis – південний. До цього нововідкрита земля називалася Новою Голландією.

Активно материк почав заселятися у ХІХ ст. Українці почали селитися в Австралії з 1820 р.

1.     Відкриття материка

Гра «Зачароване слово» (слайд 14)

За допомогою слайдів на мультимедійній дошці, карти атласу, довідників, виконайте завдання. Встановивши правильну відповідність, розшифруйте  слово. На виконання завдання відводиться до 5 хвилин. 

 

1.Іспанський мореплавець

 Луїс Торрес

     1660 рік

 

а) відкрив східне узбережжя Австралії

та оголосив відкриті землі володіннями Великої Британії, відкрив Великий Бар’єрний риф;

 

 

И

 

2. Голандський мореплавець Вілем Янсзон 1606 рік

 

б) дістався південних берегів Австралії, відкрив острів на південь від Австралії. Довів, що материк дійсно існує, відкрив ділянку узбережжя Нової Зеландії;

 

 

Д

 

3. Голландський мореплавець Абель Тасман 1642-1644р

 

в) проплив вузькою протокою вздовж південного берега Нової Гвінеї, довів, що Нова Гвінея – це острів, а на південь від нього пролягає невідома земля;

 

Є

 

4. Англійський мореплавець Джеймс Кук

1770 р.

 

г) Висадився на західному узбережжі півострова Кейп-Йорк. Став першим європейцем, який дістався австралійських земель. Назвав відкриті землі Новою Голландією;

 

 

 Х

 

5. Англійські мореплавці 1788 р.

 

д) Обійшли навколо Австралії, відкрили протоку, запропонували сучасну назву

 

А

 

6. Англійські дослідники Метью Фліндерс і Джордж Басс 1797-1798 р.

 

 

ж)Заснували перше англійське поселення як колонію каторжників

 

Н

 

ВІДПОВІДЬ:  1в,  2г,  3а,  4б,  5ж,  6д.

                         Є    Х    И    Д    Н    А(слайд 15)

Учитель. Це один з видів тварин  який є на материкові. Тварини, які мешкають на материку, вирощують своїх дитинчат у сумках, окремі ссавці відкладають яйця, а вигодовують малят молоком. Це континент, де «найстрашніший звір» — кролик, а «найстрашніший птах» — звичайний горобець.                                                                                      

Отож, я пропоную розпочати мандрівку загадковим материком.      Усю нашу подорож нас будуть супроводжувати гіди, які нам розкажуть про загадкову Австралію.

Учень. Погляньте! Узбережжя... А будівлі які високі, аж до хмар. А он якась схожа на велетенський  порізаний апельсин, який поклали просто на Землю. Так це ж Сідней, це ж Австралія! (слайд 16)

 

V. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Так, ви вже на материку Австралія. Які особливості географічного положення материка Австралія. Познайомить нас 1 гід. (слайд 17)

 1. Фізико-географічне положення.

Розповідь першого гіда за картою

Площа Австралії — 7,687 млн. км2. Це найменший материк. Відносно нульового меридіана Австралія лежить у Східній півкулі. Південний тропік проходить через середину материка. Тому, це континент тропічних широт зі спекотним літом. Береги Австралії омивають води: на заході — Індійського океану, на сході — Коралового і Тасманового морів Тихого океану.        Австралія достатньо віддалена від інших материків, а з Євразією її з’єднує тільки «міст» Великих Зондських островів.    Береги Австралії розчленовані слабо, тому вона має мало заток, сприятливих для будівництва портів. Загальна довжина берегової лінії – 19,7 тис.км. Найбільші затоки – Карпентарія (на півночі) і Велика Австралійська затока (на півдні). Найбільшими півостровами є Арнем – Ленд та Кейп – Йорк (знаходяться на півночі). Торресова протока (на півночі) відділяє Австралію від другого за площею острова Землі  – Нова Гвінея, а Бассова протока (на півдні) відокремлює від материка острів Тасманія. Територія материка омивається водами Індійського (захід) і Тихого (схід) океанів. На півночі і північному заході знаходяться неглибокі Арафурське і Тім орське моря, а з північного  й південного сходу -  Коралове і Тасманове моря. (слайд 18)

     У Кораловому морі, вздовж північно-східного узбережжя материка, простягається найбільший у світі кораловий риф – Великий Бар’єрний риф, його протяжність понад 2 тис. км. Своєрідна краса коралових колоній. Вони нагадують чагарники, тому їх називають кораловими садами. Там оселяються морські зірки, морські їжаки, слимаки, молюски. Серед молюсків найцінніші перлові скойки, що досягають розміру понад 1м. В їхніх стінках утворюються дорогоцінні перлини. (відеоролик Великий Бар’єрний риф)

      Учитель. І щоб краще її вивчити, вас доставлять на різні частини континенту. Для цього потрібно скласти карту Австралії.

 

5. Географічний практикум

а) Скласти контур Австралії з частин.

 

 

 

 

 

 

 

 куди саме — ви дізнаєтесь, витягнувши картки з написами координат крайніх точок.

1.     Завдання. Визначити, яка це крайня точка. (слайд 19)

Для подальшого вивчення Австралії клас поділяється на групи:

1група. Знаходить на карті крайні точки Австралії і визначає їхні географічні координати, також визначає  протяжність материка із

2 група заходу на схід і з  1 група півночі на південь.

Відповідь:

Північна – мис Йорк – 110пд.ш. 1420 сх.д.

Південна – мис Південно – Східний – 390 пд.ш. 1470 сх.д.

Протяжність з півночі на південь: 1) 390 пд.ш - 110пд.ш. = 280

                                                             2) 280 * 111км = 3108 км

 

2група. Східна – мис Байрон – 280 пд.ш 1540 сх.д.

Західна – мис Стіп – Пойнт – 270 пд.ш. 1130 сх.д.

Протяжність з заходу на схід: 1)1540 сх.д. - 1130 сх.д.= 410

                                                                                  2) 410 * 100км = 4100км

(Географічні координати крайніх точок і протяжність материка учні записують у зошит)

2. Практична робота 8

Позначення об'єктів на контурній карті.

4. Фізкультхвилинка(слайд 20)

Ми географи — дослідники малі,

Любим крокувати по Землі.

На захід, на схід поглядаєм,

На північ і південь аж присідаєм.

Налларбор рівнину зустріли

І гору Косцюшко підкорити зуміли.

У річці Мюррей плавати хотілось,

Та вже дуже потомились,

Тому за парти ми сідаємо

І знову в подорож рушаємо.

 Вчитель. Зверніть увагу на фізичну карту Австралії. Які форми рельєфу переважають на материку? Чому?

Розповідь другого гіда за презентацією         (слайд 21)                                                В основі Австралії лежить Австралійська платформа. Це найнижчий материк, його середня висота над рівнем моря лише 215 м. На заході, в межах щита територія дещо припіднята й утворює невисоке Західноавстралійське плоскогір’я. На схід від плоскогір’я, в межах давнього прогину знаходиться Центральна низовина.                                                                                                     (слайд 22)Східна частина в межах давнього поясу складчастості зайнята невисокими горами — Великим Вододільним хребтом. Пересічна висота гір не перевищує 1000 м. Лише на Півдні знаходяться Австралійські Альпи, які подекуди долають двохтисячну відмітку. Це єдиний район в Австралії, де протягом усього року в затінених ущелинах подекуди лежить сніг. Найвищою вершиною материка є г. Косцюшко (висота 2228 м), яку відкрив у середині ХІХ ст. польський натураліст, а тому назвав її на честь національного героя Польщі.

(слайд 23) Австралія багата бокситами, залізними, мідними, урановими рудами, в надрах материка є кам’яне і буре вугілля, нафта, газ та інші корисні копалини.         В Австралії  немає сучасного зледеніння та діючих вулканів що для нас – туристів дуже приємно.

Вчитель. А зараз на основі почутого  і за допомогою підручника ми заповнимо  порівняльну геоморфологічну  таблицю двох материків Африки та Австралії. (слайд 24)

 

Ознаки порівняння

Африка

Австралія

Що складає основу

Африкано – Аравійська платформа

Австралійська платформа

Плоскогір’я

Східно - Африканське

Західно – Австралійське

Низовини

-

Центральна низовина

Гори

- висота

Атлас, Драконові, Капські

3000 – 4000м

Австралійські Альпи

Понад 2000м

Вулкани

Кіліманджаро

відсутні

Землетруси

Часті

відсутні

Вчитель. Який висновок можна зробити:   на відміну від Африки Австралія немає високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння.

 А, що стосується клімату розкаже нам слідуючий гід.

Розповідь третього гіда за картами атласу         (слайд 25)

Австралія — найбільш посушливий материк світу. Опадів тут випадає у п’ять разів менше, ніж в Африці, а температура повітря така ж висока. Цьому є причина. Австралія одержує велику кількість сонячної енергії, оскільки розташована у тропічних широтах. Північна частина материка знаходиться у жаркому тепловому поясі, Південна — у помірному.  

Вчитель. Відгадайте загадку: По якій дорозі півроку їздять на коні, а півроку – без коня? (По річці)

Зверніть увагу, як позначені ріки та озера на фізичній карті Австралії. Що це означає?  

Розповідь четвертого гіда за картою(слайд 26)                                        В Австралії такі ріки називають кріками, і майже всі вони пересихають. Найдовша річка на материку — Мюррей із притокою Дарлінґ. Під час дощу вона  широко розливається. Повінь наступає надзвичайно швидко і триває лічені години. Води всіх річок використовують для зрошення.                                (слайд 27)Мало на материку й озер, і майже всі вони солоні. Найбільшим є оз. Ейр, живих організмів у ньому немає, мабуть, за це його назвали «мертвим серцем Австралії».Нестачу поверхневих вод природа частково компенсувала багатством підземних, що залягають у численних артезіанських басейнах. На Центральній низовині артезіанські колодязі — це, практично, єдине джерело прісної води.

5. Учитель. А зараз пропоную вам здійснити подорож природними зонами Австралії. Розпочнемо з пустель.          (слайд 28)

Розповідь п ятого гіда демонстрація слайд-шоу                                    Пустелі Австралії не схожі на африканські. Джерела води зустрічаються рідко, а перехід через пустелю надто важкий.                  Ранок. Повітря чисте і свіже, а небо таке прозоре, що майже біле. Під крилом туристичного літака — тривожна  земля червоно-іржавого кольору. Такий колір піщаній пустелі надають сполуки заліза, на які багаті її піски. Місцеві жителі називають пустелю «червоне серце Австралії». На рухомих піщаних грядах і кам’янистих розсипах рослин майже немає, але пустеля не виглядає так мертво, як Сахара. Вона покрита колючими злаками, чагарниками із низькорослих евкаліптів і колючих акацій —скребами.          Найбільш посушливе місце Австралії — околиці оз. Ейр. Навколо — глиняна пустеля, покрита білою корою. За свою суворість це місце одержало назву «мертве серце Австралії».  У пустелях Австралії водяться змії, ящірки, страуси ему і декілька видів кенгуру. Зустрічаються кенгуру заввишки 2 метри, а є розміром із кроля. Дж. Кук був здивований чудернацьким виглядом невідомої йому тварини, яка високо стрибала на довгих задніх ногах. Він спитав у австралійців, як називається ця тварина. «Кенгуру», — відповіли вони. Так і почали називати цю тварину європейці. І тільки значно пізніше Кук дізнався, що слово «кенгуру» означає — «не розумію».

Розповідь шостого гіда       (слайд 29)                                                                   Цю природну зону я пропоную проїхати на джипі. (Прикріплює аплікацію джипа до карти. Розповідає текст під музику.)  Ми їдемо через савану, між високими травами та милуємося навколишнім пейзажем. Трави савани незвичайні, нагадують «трав’яні дерева», що мають досить товстий стовбур, зверху пухка копа із вузьких, довгих листків, які стирчать у всі боки. Стовбур — як у дерева, а листя — як у трави — звідси і назва «трав’яне дерево».       Більшість тварин Австралії мешкають у савані. Ось зграєю пронеслись безкрилі птахи — страуси ему. Нешвидко біжить вомбат, який нагадує нашого хом’яка. Стрибають кенгуру. На червоному й бурому ґрунті ростуть акації, казуарини з безлистими гілками, пляшкові дерева. Під час злив у їхніх стовбурах збирається велика кількість вологи.

         (слайд 30)  Ми продовжуємо свою мандрівку і в’їзджаємо у світлий евкаліптовий ліс. Виявляється,  із кожних чотирьох дерев материка три — евкаліпти. У них міцна деревина, листя сухе і жорстке, сіруватого кольору, а до його складу входять ефірні олії. Евкаліпт використовують у медицині та парфумерії. Він є дуже вогнестійким. Від обгорілого чорного, мертвого, стовбура евкаліпта через деякий час виростають молоді пагони, і дерево продовжує своє життя. На гілках евкаліптів сидять симпатичні сумчасті ведмежата коала — улюбленці австралійців.

7. Вологий тропічний ліс

Розповідь сьомого гіда за ілюстраціями       (слайд 31)                                                А зараз ми побуваємо у вологому тропічному лісі. Океан зелені. Вона розлита всюди. Могутні дерева верхнього ярусу, серед яких вічнозелений бук, фікуси з жорстким глянцевим листям, евкаліпти. Одразу кидається в очі великий різновид евкаліптових дерев з ланцетоподібним блакитним листям, яке розташоване ребром, щоб врятуватись від палючих сонячних променів. Тут є евкаліпти з дуже гарною червонною і рожевою деревиною, з приємним запахом. А ось і дерева нижнього ярусу — деревоподібна і трав’яниста папороті. Серед них виділяється «трав’яне дерево». З його волокон плетуть мотузки.                                                                                                             Крізь лісові тунелі повільно несуть свої щедрі води річки. Будьмо обережними, тому що тут водяться крокодили. Спостерігаємо, як грається в прозорій воді качкодзьоб. Ця чудова тварина Австралії виводить своє потомство з яєць, як птахи, а годує їх молоком, як ссавці.                        Своєрідне пташине населення: лірохвіст — птах з чудовим ліроподібним хвостом, чорний лебідь, райський птах, що має яскраве пір’я, папуга какаду. Австралія є батьківщиною зелених папуг, які там живуть великими зграями.

Гра «Чорна скринька» (слайд 32)

        Кожна команда отримує по «чорній скринці». Ваше завдання, прочитавши опис сказати – що в чорній скринці?

 Завдання для 1 групи

·        Це дерево з оригінальним стовбуром, кора з якого сповзає стрічками і звисає лахміттям. Його важка і щільна деревина надзвичайно міцна й особливо цінується в суднобудуванні; з листя виготовляють лікувальну олію. (Евкаліпт)

Завдання для 1 групи

·        У цієї тварини шкіра вкрита голками, а на лапах великі кігті. Довгим і клейким язиком вона ловить мурашок та інших дрібних комах. У разі небезпеки згортається і миттю заривається в землю ( Єхидна)

 3.«Географічна мозаїка» (слайд 33)

Гондвани, найнижчий, є, материк, частиною, планети, нашої, материк, Австралія.

(Австралія – найнижчий  материк  нашої планети, є частиною  Гондвани.)

(слайд 34)Великий,  Бар’єрний,  риф, материка, вздовж, найбільший, північно-східного, кораловий, у,  світі, риф,  кораловий, узбережжя, простягається.

(Вздовж північно-східного узбережжя материка, простягається найбільший у світі кораловий риф – Великий Бар’єрний риф)

4. «Реклама» (слайд 35)

     Учитель.    А зараз  завдання від телеканалу « 1+1»:

-         Складіть рекомендації туристам, які побажають здійснити подорож  в Австралію. Або запропонувати  рекламу, поетичні рядки чи пісню про цей дивовижний материк.

(слайд 36) Кому набридло вдома працювати,

В Австралію  нехай поїде він,

З страусом  пробіжиться навздогін,

А з кенгуру  поміряє свій ріст.

В  Австралії  Великий є  бар’єрний риф,

І озеро, яке пересихає.

Якщо Австралію  ти серцем  не відчуєш,

Усе життя своє змарнуєш! Подорожуй разом з нами! Наш номер телефону 0951002621 Чекаємо!!!

1.Інсценізація. (слайд 37)

  (Звучить музика.)Вбігає  Піраті каже:

 Може, ви хочете зайнятися серфінгом на всесвітньо відомих пляжах? Спробувати м'ясо кенгуру або Веджімайт? Або подивитися якісь відомі і невідомі всьому світу пам'ятки? Погодувати кенгуру або какаду з рук? Або відчути місцевий стиль життя? І що-завгодно ще. Чудова країна, яку описав Френк Баум в казці "Мудрець з країни Оз" і Олександр Волков в "Чарівнику Смарагдового міста", - це і є сучасна Австралія. Чи багато ви знаєте про Австралію?   Це все  ви зможите дізнатися тоді , коли  відвідайте  Австралію.

   VII. Підсумок уроку

  Учитель.  Дякую. Молодці! Після такої реклами неодмінно потрібно відвідати Австралію.  Сподіваюсь, що ви уважно слухали цікаві розповіді наших гідів про природу Австралії, тому що зараз я пропоную вам гру "Що зайве?"

(слайд 38) Ви зараз прочитаєте  представників тваринного і рослинного світу, і ви визначєте, що зайве в даному переліку.

1. Кускус, вомбат, лев, єхидна, кенгуру.

2. Акація, евкаліпт, пляшкове дерево, фікуси, алое.

3. Сміттєві кури, лірохвіст, сумчастий диявол, зебра, папуга.

4. Пума, коала, качкодзьоб, собака динго, страус ему.

5. Евкаліпт, пляшкове дерево, акація, баобаб.

6. Пустелі, савани, тайга, вологі ліси.

7. Крокодил, кенгуру, анаконда, кобра.

 4. «Плутанина» (слайд 39)

Визначити зайве:

а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;

б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;

в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише для сходу континенту;

г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;

д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини.

1. Прийом «Прес-конференція»

Учитель.  Чи цікавою була подорож? (слайд 40)

Материк цей найменший у світі.

Ви  пізнали уже його, діти?

Це -  Австралія, познайомились,

Де усе навпаки-усвідомили.

Тут зимою літо буває,

 У дерев зовсім тіні немає.

І скидають не листя, а кору

В підходящу для кожного пору.

Коли будем країну вивчати,

Вам захочеться там побувати.

Ну, а поки що нагадаю

На уроці ми в мандри рушали.

У південній півкулі самій

Розмістивсь материк в самоті.

Він далеко від інших існує

Тому всіх своїм світом дивує.

Мис Йорк – точка північною буде,

Нехай кожен із вас не забуде,

Що такий і півострів буває,

Тільки спереду Кейп слово має.

Омивається суша морями

А із сходу багата горами.

Але ж звідки усе це відомо,

Кому стала Австралія домом?

Я назву вам людей знаменитих

Ними в світі багато відкрито

Джеймса Кука тут треба вивчати

Й про Тасмана не забувати.

Материк цей затоки дві має:

Карпентарія запливає, Австралійська Велика затока

Заплива зовсім з іншого боку.

З сходу теплу течію заносить

Вона опади не раз сюди приносить.

Тільки гори їм перешкоджають,

Дощі  в глиб материка не пропускають.

Має ще Австралія нагір’я,

З заходу існує плоскогір’я.

В центрі величезні дві пустелі

Та Центральні низовини лиш зелені.

Руд в Австралії багато дуже різних,

Мідні, нікелеві і залізні,

Кам’яне вугілля, гіпс та солі,

А також ще золота доволі.

Що я можу вам про клімат розказати,

Те, що жарко тут потрібно усім знати,

Й опадів у центрі дуже мало,

Навіть кілька років не бувало.

Із водою в них також проблема,

Влада цю вирішує делему.

Навіть з Антарктиди воду брали,

Океаном айсберг приганяли.

Річка Мюррей є найбільшою тут нині

І здебільшого тече лиш на рівнині.

В Австралійських Альпах витік має,

й так як Дарлінг не пересихає.

Є також тут водотоки-кріки

Дуже схожі це на наші з вами ріки.

Та води в них зовсім не буває,

Пройде дощ -  і води прибувають.

От природа австралійська - диво,

Все тут незвичайно і красиво.

Більшість видів – залишилися релікти.

Кенгуру, коали, евкаліпти.

Австралія – єдиний материк у світі,

Де є лише одна країна , діти.

Австралійський Союз вас чекає

Цікавіших країн не буває.

Про це на наступному уроці. До нових подорожей.

Вчитель. Молодці! Ви талановиті! Поверніться один до одного, подякуйте за співпрацю, потисніть руки один одному .  І отримуйте відповідні бали. (слайд 40,41)

VIII. Домашнє завдання (слайд 42)

Опрацювати відповідний параграф. Підготувати повідомлення (III piвень). Скласти кросворд за темою домашнього завдання (IV рівень).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Інсценізація.

  (Звучить музика.)Вбігає  Пірат та співає.

 

               Остров невезения в океане есть

               Весь покрытый зеленью,

               Абсолютно весь.

               Остров географии

               В нашей школе есть,

               Весь покрытий параллелями

               Абсолютно весь.

               Там живут ужасные, дети- дикари

               На лицо ужасные  добрые внутри.

               Там живут несчастные дети- динарии

               На лицо ужасные добрые внутри.

 

  - А що, ви пізнали мене?

  - Я – пірат, господар одного із островів у Світовому  океані.

Подорожуючи морями, океанами ви будете зупинятися на деяких островах. На одному з цих островів знаходиться скарб, а на інших ви будете виконувати завдання, які я там залишив. А ось я даю вашому вчителю піастри, які ви можете отримати за правильну відповідь. А в кінці подорожі, ці піастри ви зможете обміняти на золотий скарб, а який ви дізнаєтесь в кінці уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку:

Австралія – найменший материк землі. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення. Історія відкриття та дослідження.

Мета уроку:

Сформулювати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії, продовжити формувати навички складання характеристики географічного положення материка за планом; продовжити формування вміння порівнювати та узагальнювати теоретичний матеріал; удосконалювати вміння й навички порівнювати природу двох материків, самостійно працювати з підручниками, картами атласу, додатковою літературою. Показати зв’язки України з Австралією. Виховувати в учнів зацікавленість вивченням географічних наук та любов до своєї країни.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Обладнання:

Глобус, карти (фізична світу і фізична Австралії), атласи, підручники, ілюстративний матеріал про природу материка.

Географічна номенклатура: м.Йорк, Південно-Східний, Стін-Пойнт, м.Байрон;

Моря: Коралове, Тасманове, Арафурське, Тіморське;

Затоки: Карпентарія, Велика Австралійська;

Протоки: Басова, Торесова;

Півострови: Кейп-Йорк, Арнем-Ленд;

Течії: Південна пасатна, східноавстралійська;

Острови: Тасманія, Нова Зеландія, Великий Бар’єрний риф, Нова Гвінея;

Низовини: Центральна низовина;

Гори: Великий Вододільний хребет (г. Костюшко);

Річки: Мурей, Дармінг, о.Егір.

Пустелі: Велика Піщана, Вікторія.

Девіз уроку: «Слухати й записувати – теж наука».

 

Епіграф: Ось вона, ця Австралія, якась пародія на світові закони, або вірніше, виклик, кинутий в обличчя всьому світові.

Жуль Верн «Діти капітана Гранта».

Зміст уроку.

І. Організаційний момент.

 Визначення мети та завдань уроку, визначення місця та значення теми «Австралія» в загальній структурі курсу. (Учні записують тему уроку в зошити)ж

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

1.    Згадати за яким планом складається характеристика материка.

2.    Чому вивчення будь-якої території починається з вивчення її ГП?

3.    За яким планом характеризують географічне положення материка?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

На сьогоднішньому уроці в нас – подорож в Австралію, знайомство з її положенням, відкриттям, природою, економікою. Подивіться на парту, найменший материк на Землі, площа якого 7,7 млн км2. Порівняйте його з іншими материками.

Лежить забута долею і часом,

Велика латка на блакитнім тлі…

Згори надщерблена, надгризена з долини,

На колір сухаря, пожовклою з нудьги.

Так характеризує цей материк Зоя Когут – поетеса з української діаспори Австралії.

Які ж завдання нашого уроку? Зверніть увагу: на дошці записані вимоги до знань і вмінь учнів. Що повинні учні знати і що повинні учні вміти, вивчаючи цю тему.

Де ж знаходиться «п’ятий» континент землі?

200 літ тому мандрівникові потрібен був цілий рік, щоб дістатися до Австралії. Нині на реактивному лайнері можна долетіти із Києва до Сіднея за 35 годин з двома посадками (в Делі і Сінгапурі). Далека, загадкова, південна невідома земля «Terra Australia incognito».

І перше, що допоможе нам, таким різним, відчути Австралію, - це сучасна музика, яка стала «хітом» у всьому світі, хоч батьківщина її виконавців – Австралія (звучить мелодія групи «Garden»).

І. Отже щоб краще ознайомитися з материком, вирушаємо в мандрівку.

- Що ви знаєте про Австралію, які кінофільми, телепередачі дивилися?

(Учні відповідають, що їм відомо про цей материк).

Жак Паганель казав: «А я клянуся вам, що цей край – найцікавіший на всій земній кулі. Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат, його майбутнє зникнення – все це дивувало, дивує і ще здивує вчених світу. Уявіть сові, друзі мої, материк, який піднімався з морських хвиль не своєю центральною частиною, а краями, як гігантське кільце; материк, усередині якого є наполовину випаруване озеро – Егір, і де річки з кожним днем все більше висихають; де нема вологи ні в повітрі, ні в ґрунті, де ростуть вогнестійкі евкаліптові ліси; де тварини незвичайні; у ссавців є дзьоби – наприклад у єхидни і качконоса, що зволило вченим виділити їх в особливий клас птахозвірів. Найдивовижніша країни на Землі! Земля парадоксів, що заперечує закони природи». Ж.Верн «Діти капітана Гранта».

Можна задуматись над тим, що робить Австралію Австралією. Чому вона такий загадковий материк?

Використовуємо в своїй роботі прийом «Творча лабораторія».

(Учні працюють з картами, підручником).

Висновки:

1.    По-перше, найменший материк (9 млн км2) в 6 разів менший за Євразію (54 млн км2). Австралія – єдина країни в світі, що займає цілий материк. І як країна ≈ в 33 рази більша Великобританії.

2.    Австралія – найсухіший материк адже більшу частину території займають пустелі.

3.    Найвіддаленіший материк. Саме тому Австралія була відкрита найпізніше.

4.    Малозаселений материк. В Австралії проживає близько 16 млн чол. (в Токіо, Нью-Йорку 12 млн).

5.    І на кінець дуже дивовижний з точки зору органічного світу, адже там живуть такі види тварин, яких не зустрінеш більше ніде на земній кулі.

ІІ. Прийом «Географічний практикум».

За картами учні визначають ФГП материка. (Працюють в групах, самостійно користуючись планом, текстом підручника).

Після виконання роботи (5 хвилин) кожна група звітує, дає відповідь на один з пунктів плану.

А. Визначити координати крайніх точок:

пн. м.Йорк – 10° пд.ш. 142° сх.д.

пд. Пд.Східн. – 39° пд.ш. 147° сх.д.

сх. м.Байрон – 28° пд.ш. 153° сх.д.

Б. Виміряти протяжність Австралії (із заходу на схід уздовж паралелі 26° пд.ш. 1° дуги паралелі 26° = 100 км.

153° - 113° = 40°

100 км ´ 40 – 4000 км.

з пн. на пд. уздовж меридіана.

142° сх.д.

39° - 10° = 29°

111 км ´ 29° = 3219 км.

Завдання виконують в зошитах а на контурній карті позначають крайні точки).

В. Порівняйте площу Австралії з площею материків, зробіть висновок. (Менша в 6 разів від Америки і у 4 рази від Африки).

Г. Розгляньте берегову лінію. Знайдіть великі затоки, острови, півострови, надпишіть їхні назви на контурній карті.

Учні з допомогою вчителя роблять висновок про особливості ГП і їх вплив на природу материка.

Назвати риси схожості географічного положення Австралії та Пд.Америки.

Учні визначають, що материк повністю лежить в південній півкулі.

Велика протяжність з заходу на схід на відміну від Пд.Америки і Пд.Африки значно впливає на клімат.

- Як утворюються коралові рифи?

- Які умови необхідні для їх утворення?

Демонструється фрагмент «Великий Бар’єрний риф».

Відповідь учнів, після перегляду фрагменту фільму.

Доповнення. Своєрідна краса коралових колоній. Вони забарвлені в ніжні, бліді кольори з дивовижними поєднаннями рожевих, блакитних відтінків, бувають корали яскравих кольорів, червоні, коричневі. Всі вони нагадують чагарники, тому їх називають кораловими садами.

В Великому Бар’єрному рифі оселяються морські тварини; морські зірки, морські їжаки, молюски. (Усі географічні об’єкти наносяться на контурну карту).

ІІІ. Користуючись картами вивчаємо історію відкриття і дослідження материка.

Австралія і Голландія, яка її відкрила для світу;

Австралія і Великобританія, яка зробила її своєю колонією.

Англійською мовою 2 учні розповідають про відкриття Австралії голландським капітаном В.Янезоном (Нова Голландія – західний берег, судно Арнем) і Абелом Тасманом – південні острови. І друге відкриття – зі сходу у XVIII ст. Дж. Куком на «Індеворі».

Коментарі.

Розповідь про Дж.Кука.

Капітан Джеймс Кук по праву вважається великим мореплавцем. Син батрака, який дослужився до 40 років від простого матроса до лейтенанта, він очолив англійську експедицію в тропічну частину Тихого океану. В день, коли вирушив «Індевор» в плавання, Кук отримав дуже секретну інструкцію, за якою повинен пропливти до 40° пд.ш.

«В тому випадку, якщо континент не буде відкритий, - відмічалось – Ви відправитесь на пошуки на Захід, пропливаючи між вищезгаданою широтою і широтою 35°, поки не відкриєте його або не досягнете східного берега землі відкритої Тасманом, а тепер названої Новою Зеландією, а потім указувалось, що цю саму Нову Зеландію потрібно було з дозволу туземців ввести в володіння короля Великобританії.

В квітня 1770 року англійці побачили землю на 37°40¢ пд.ш. тобто на 550 км північніше ніж Тасман. Від цього пункту Кук рушив на північ повз узбережжя, проводячи знімання місцевості. А 28 квітня під 38° пд.ш. Дж.Кук і декілька членів команди висадились на австралійський берег. Побачивши їх група темношкірих аборигенів зникла в лісі. Але місцевість була красива. Ріс не дуже густий ліс, свіже повітря. Дерева були в лісі – евкаліпти і описавши їх Беніс і Соландер (біологи експедиції), зробили важливе ботанічне відкриття. В кінці травня, на початку червня «Індевор» ввійшов в надзвичайно небезпечну зону коралових рифів. В море попадались рідкісні риби, молюски, черепахи, а на суші натуралісти зустріли чудо-звірів – кенгуру, вомбатів, собак дінго, сумчастих вовків. Правда, великих зоологічних відкриттів здійснити не вдалось; кенгуру і дінго вже були відомі голландським мореплавцям, які відкрили в XVII ст. західний берег Нової Голландії.

Таким чином Кук першим проплив східним берегом Австралії і відкрив Великий Бар’єрний риф.

У другій половині XVII ст. Австралія ж відразу була проголошена британським володінням. Після проголошення уряд Великобританії розпочав освоєння материка у досить оригінальний спосіб – сюди висилали на каторгу злочинців. Материк перетворився на величезну колонію.

З часом англійці зрозуміли, що використовувати материк можна ефективніше. Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів стало відкриття великих родовищ золота. Австралію охопила «золота лихоманка». З усіх усюд на материк прибували нові люди, збільшилася кількість населення, відкривалися університети, театри, музеї. «Золота лихоманка» дала поштовх розвитку економіки Австралії. У 1814 р. (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Метью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією australis – південний. До цього нововідкрита земля називалася Новою Голландією.

Українці почали селитися в Австралії з 1820 р.

Отже, не випадково Кука дуже вшановують в Австралії. Так, однією з визначних пам’яток Мельбурна є будиночок відомого англійського мореплавця. Двоповерховий кам’яний будиночок Кука спочатку знаходився в Англії, в ньому проживали батьки Кука, гостив там і сам Кук, повертаючись із далекого плавання. На початку 30-х років будинок був купленим багатим австралійцем, розібраний і перевезений в Мельбурн. Зараз тут музей, туристи тут розглядають потрісканий глобус, старовинні навігаційні прилади, якими користувався Кук, старі карти.

Випереджувальне завдання:

Австралія і України.

Прийом «Творчий пошук»

В історії їхніх відносин назавжди збережеться ім’я українського мандрівника М.Міклухо-Маклая. Це він поблизу Сіднея заснував першу в Австралії біологічну станцію.

Але була і сумніша сторінка і історії українців у Австралії (звучить гімн українських емігрантів «Чуєш брате мій»).

Повоєнна українська еміграція поповнила населення Австралії. Українці в основному поселились у східних і південних штатах (Новому Уельсі, Вікторії, Пд.Австралії). Найбільше їх у Мельбурні, Сіднеї, Аделаїді.

Першим українським поселенцем у цій країні вважається Д.Мотський (1832р.) зі Львова. Казимир Кабат і Володимир Коссак прибули теж зі Львова у 1851р. Еміграція українців стає масовою лише після Другої світової війни (за 1948-1958р. – 20 тис. осіб). Нині в Австралії проживає більше 35 тис. українців. 60% австралійських українців – вихідці із західних областей України.

В Австралії проживає велика кількість українців. Перші українці в Австралії з’явилися ще в ХІХ ст., однак до Другої світової війни їх було мало.Як засвідчують друковані джерела, у 1832р. серед поселенців з’явився Джон Мотський, родом зі Львова. На о. Тасманія він обіймав посаду державного ботаніка. Нині етнічна українська група об’єднує близько 40 тис. чол..З них майже 12 тис. громадян українською походження живе в штаті Новий Північний Уельс (переважно в селах і малих містах). Більшість українців зайнята в торгівлі, промисловості, у сфері обслуговування. Понад 3% українців є власниками підприємств. Є українські школи, де вивчається українська мова, література, історія.

Про українське літературне життя в Австралії ми дізналися від професора Марка Павличина, поета і видавця Лесі Богуславець, Зої Когут. Зоя Когут надіслала в рідну Україну поетичні рядки:

Україно! В горінні нової доби

Так хотіла би знову вродитись!

Та запізно. То ж прошу я долі,

Хоч би дала змогу Тобою нагрітись

І вернутися знов до чужих берегів,

Зберігати цей спогад про тебе

До кінця емігрантських скалічених днів

Під чужим, хоч і лагідним небом.

 

Австралія і Україна сьогодні

Культурне співробітництво. Наукове товариство ім. Шевченка, кафедра української мови в університеті Сіднея.

Зміцнюються і економічні зв’язки між Україною і Австралією.

Економіка: "Двоїсте становище в світі", "експортний характер".

-  До 60-х років "економіка Австралії їде на вівці"

-  60-ті роки "Австралія виявляє себе, сидячи вже не на спині вівці, а на шматку руди".

Промисловість: вугілля, нафта на які багата Австралія, дають можливість розвиватись енергетиці. Чорна металургія (є руда), кольорова металургія (боксити, виплавка алюмінію).

Машинобудування, харчова промисловість, сільське господарство, транспорт (автомобільний, морський, повітряний).

Зовнішні економічні зв’язки (Японія, США, Великобританія, Україна).

Закріплення вивченого матеріалу.

1.         Прийом мікрофон.

·      У чому особливості ГП Австралії?

·      Звідки пішла назва материка?

·      Хто відкрив і дослідив материк?

Ось і закінчилося наше знайомство із загадковим материком (зачитати слова з дошки).

Вам сподобався урок?

А тепер оцінимо роботу наших товаришів.

Прийом "При-конференція"

-  Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

-  Що найбільше вразило?

(Учень зачитує вірш).

А в мене враження від почутого склались у вірш:

Вона знаходиться під нами,

І ходять там, напевно, вверх ногами,

Там навпаки всі пори року:

Там в жовтні розквітають сади

А в лютому палає літо,

І дощ не ллється, як з корита.

Там протікають без води в пустелях ріки,

І називають жителі їх – кріки.

Там в заростях безкрилі птахи,

І риби лазять як мурахи;

Там райський птах і лірохвіст

Красою звеселяють ліс.

Там лупляться з яєць звірята,

І молоком годуються малята.

Дерева лізуть там з нори,

Ребром ростуть листочки від жари,

Там крона дерева – копиця із травою…

Австралія – країна навпаки.

Домашнє завдання

1.                 Опрацювати текст підручника.

2.                 Закінчити роботу на контурній карті.

3.                 Підготувати додатковий матеріал, що стосується внутрішніх вод та клімату та рельєфу материка.

 

 

Вимоги до знань і вмінь

Учні повинні знати:

1.    Особливості фізико-географічного положення Австралії.

2.    Основні відомості із історії відкриття материка, роль Джеймса Кука в відкритті Австралії.

3.    Основні риси природи материка: рельєф, клімат, характер річкової сітки, розміщення природних зон.

4.    Характеристика представників рослинного і тваринного світу.

5.    Особливості населення Австралії і основні приклади впливу людини на природу материка.

Учні повинні вміти:

1.    Складати характеристику окремих компонентів природи, підбираючи для цього відповідні карти.

2.    Виявляти причинно-наслідкові зв’язки на прикладах впливу географічного положення на природу материка, будову материка та особливості його рельєфу.

3.    Порівнювати природу Австралії і Африки (на прикладі рельєфу материків).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А я клянуся вам, що цей край найцікавіший на всій земній кулі! Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат, його майбутнє зникнення – все це дивувало, дивує і ще здивує вчених світу….

Жуль Верн «Діти капітана Гранта»

 

Урок 1

Тема: Австралія – найменший материк Землі. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення материка. Історія відкриття і дослідження. Рельєф і корисні копалини.

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії; продовжити формувати навички складати характеристику географічного положення материка; знайти закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин; розвивати вміння учнів працювати зі схемами атласу і підручника, аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури.

Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник,  демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної  презентації, виконаної у програми - Power Point.

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.

Вивчення материка починається з того, що напередодні учням дається завдання намалювати про Австралію те, що вони знають, те, як вони уявляють її в своїх думках.

  1. Що вам відомо про Австралію?
  2. Які фільми, передачі по телебаченню ви дивились про Австралію?
  3. Чому вивчення будь-якого географічного об’єкта починається з вивчення географічного розташування?
  4. За яким планом дається характеристика географічного положення материка?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми починаємо вивчення материка на якому для нас, європейців, там все навпаки: на півдні холодніше, чим на півночі; у липні там зима, а в січні – літо, дерева взимку скидають кору, а не листя; багато тварин цього материка мають сумки, в яких вони носять свою малечу. Материк, де «найстрашніший» звір – кролик, а серед птахів – звичайний горобець. Він є найменшим, найсухішим материком, ізольованим від усіх інших .

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

 Географічне положення материка.

Для визначення географічного положення материка працюємо з електронним атласом для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас. В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Панель змістуЗагальні закономірності природи Землі - Літосфера і рельєф ЗемліФізична карта світу.

Погляньте на Фізичну карту світу. Які особливості географічного положення материка Австралія? Напевне те, що вона повністю знаходиться в південній півкулі, не перетинається екватором і початковим меридіаном, але фактично по центру материка проходить Південний тропік. Тому і розташована переважно в субтропічному, тропічному і субекваторіальному кліматичних поясах.

 Площа  – 7631 км2 – найменший материк Землі.

Для подальшого вивчення Австралії клас поділяється на групи:

1група. Знаходить на карті крайні точки Австралії і визначає їхні географічні координати, також визначає  протяжність материка із заходу на схід і з півночі на південь.

Відповідь:

Північна – мис Йорк – 110пд.ш. 1420 сх.д.

Південна – мис Південно – Східний – 390 пд.ш. 1470 сх.д.

Східна – мис Байрон – 280 пд.ш 1540 сх.д.

Західна – мис Стіп – Пойнт – 270 пд.ш. 1130 сх.д.

Протяжність з заходу на схід: 1)1540 сх.д. - 1130 сх.д.= 410

                                                                                  2) 410 * 100км = 4100км

Протяжність з півночі на південь: 1) 390 пд.ш - 110пд.ш. = 280

                                                             2) 280 * 111км = 3108 км

(Географічні координати крайніх точок і протяжність материка учні записують у зошит)

2 група. Знайомиться з береговою лінією материка Австралія.

Відповідь:

Береги Австралії розчленовані слабо, тому вона має мало заток, сприятливих для будівництва портів. Загальна довжина берегової лінії – 19,7 тис.км. Найбільші затоки – Карпентарія (на півночі) і Велика Австралійська затока (на півдні). Найбільшими півостровами є Арнем – Ленд та Кейп – Йорк (знаходяться на півночі). Торресова протока (на півночі) відділяє Австралію від другого за площею острова Землі  – Нова Гвінея, а Бассова протока (на півдні) відокремлює від материка острів Тасманія. Територія материка омивається водами Індійського (захід) і Тихого (схід) океанів. На півночі і північному заході знаходяться неглибокі Арафурське і Тім орське моря, а з північного  й південного сходу -  Коралове і Тасманове моря.

У Кораловому морі, вздовж північно-східного узбережжя материка, простягається найбільший у світі кораловий риф – Великий Бар’єрний риф, його протяжність понад 2 тис. км. Своєрідна краса коралових колоній. Вони нагадують чагарники, тому їх називають кораловими садами. Там оселяються морські зірки, морські їжаки, слимаки, молюски. Серед молюсків найцінніші перлові скойки, що досягають розміру понад 1м. В їхніх стінках утворюються дорогоцінні перлини.

Діти відповідають, а вчитель вносить доповнення. Всі географічні об’єкти наносяться на контурну карту.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

Прибережні води біля Великого Бар’єрного рифу

Західне узбережжя Австралії.

 

 

 

 

3 група. Користуючись підручником і географічним атласом (Австралія, фізична карта) вивчають історію  відкриття і дослідження материка.

Відповідь:

Австралія, внаслідок її віддаленості від Європи, була відкрита пізніше за інші заселені материки. Першими до материка дійшли голландці. У першій половині ХVІІ ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. В середині ХVІІ ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів, який пізніше назвали на його честь. Голландія була на той час невеликою країною. Вона не могла освоїти відкриті землі, тому приховувала відомості про них. Уже на той час голландці розуміли, що знайдена ними земля є новим південним материком.

Лише у другій половині ХVІІ ст. біля берегів з’явилися англійці. Під час навколосвітньої експедиції відомий мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. Відразу Австралія була проголошена британськими володіннями.

Після проголошення уряд Великобританії почав освоєння материка в досить оригінальний спосіб – сюди почали висилати на каторгу злочинців. Материк перетворився на величезну колонію. Перше англійське поселення було засноване у 1788 році на південному сході Австралії саме як колонію каторжників. Пізніше тут виросло місто Сідней.

З часом англійці зрозуміли, що використовувати материк можна ефективніше. Почалося дослідження внутрішніх районів. Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів стало відкриття тут великих родовищ золота. Австралію почала трусити «золота лихоманка». З усіх-усюд сюди прибували нові люди, збільшувалося населення, відкривалися університети, музеї, театри, бібліотеки, почали виходити газети. Незважаючи на найгірші прояви людського єства, золота лихоманка дала могутній поштовх дослідженню й освоєнню материка, розвитку економіки Австралії.

У 1814 році (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією  від латинського australis – південний. До цього нововідкрита земля називалася Новою Голландією.

Активно материк почав заселятися у ХІХ ст. Українці почали селитися в Австралії з 1820 р.

Рельєф і корисні копалини материка.

Для вивчення цієї теми клас поділяється на три групи, а окрема група учнів отримує більш складне завдання. Для спрощення роботи, кожна група отримує карточку, де повинна вставити відповідні слова замість крапок.

1 група геоморфологів знайомиться із загальними характером рельєфу: з’ясовує, які форми рельєфу є на материку (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст – Материки – Австралія – Фізична карта).

Відповідь: На заході материка знаходиться невисоке Західно – Австралійське плоскогір’я (г. Брус – 1235 м); на схід від плоскогір’я – Центральна низовина, в центральній частині якої знаходиться озеро Ейр, яке розташоване нижче рівня Світового океану на 12 м; на півдні – рівнина Налларбор; східна частина має невисокі гори – Великий Вододільний хребет , а на півдні хребта – Австралійські Альпи з найвищою вершиною материка – гора Косцюшко 2228 м. Середня висота материка над рівнем моря – 350м.

(Всі географічні об’єкти наносяться на контурну карту).

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

Гора Буйвол

 

Буря над Австралійськими Альпами

 

Великий Вододільний хребет

 

Гора Олга в національному парку Урулу

 

 

В Національному парку Косцюшко

 

В національному парку Блакитні Гори

 

2 група геоморфологів знайомиться з будовою материка, вивчає тектонічну структуру, що складає основу материка, її вік; з’ясовує наявність областей складчастості; порівнює будову Африки та Австралії (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст   - Загальні закономірності природи Землі – Будова Земної кори).

Відповідь: В основі материка лежить Австралійська платформа. Подекуди на ній підносяться окремі невисокі масиви, складені кристалічними породами .В центральній частині знаходиться прогин , який перекритий осадовим чохлом молодих платформ. На крайньому сході материка розташована область герцинської, каледонської складчастості, а на самому сході – вузька смуга - область альпійської складчастості, яка утворилась 65 млн. років тому.

3 група дослідників - геологів  вивчає наявні корисні копалини, виявляє їх родовища, порівнює з корисними копалинами Африки  (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст   - Загальні закономірності природи Землі – Будова Земної кори).

Відповідь: Більшість корисних копалин, які видобуваються на території материка є рудними. Найбільші родовища зосереджені на Австралійській платформі, тут видобувають – залізні, алюмінієві, мідні, уранові руди, золото. За запасами алюмінієвих руд Австралія займає перше місце в світі. Невеликі запаси руд є також на півночі материка.

В осадовому чохлі видобувають нерудні корисні копалини. В областях склад частостей є запаси кам’яного вугілля, нафти, природного газу.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

  • Вугільний кар’єр

 

 

4 група працює з таблицею: (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст   - Загальні закономірності природи Землі – Будова Земної кори), а також географічним атласом.

Відповідь:

Ознаки порівняння

Африка

Австралія

Що складає основу

Африкано – Аравійська платформа

Австралійська платформа

Плоскогір’я

Східно - Африканське

Західно – Австралійське

Низовини

-

Центральна низовина

Гори

- висота

Атлас, Драконові, Капські

3000 – 4000м

Австралійські Альпи

Понад 2000м

Вулкани

Кіліманджаро

відсутні

Землетруси

Часті

відсутні

Висновок: на відміну від Африки Австралія немає високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння.

(Таблиця заповнюється в зошитах, записується висновок).

V. Закріплення нового матеріалу

1. В якій півкулі знаходиться Австралія?

2. Які океани омивають материк?

3. Які найбільші острови розташовані біля материка?

4. Що цікавого ви дізналися про Великий Бар’єрний риф?

5. Хто першим досяг берегів Австралії?

6. Які форми рельєфу переважають в Австралії?

7. Яких корисних копалин в Австралії найбільше?

Для закріплення нового матеріалу учням пропонується на Панелі управління відкрити вікно – Текст, ознайомитися з коментарями а також звернутися до посилань на ілюстрації до теми, проглянути запропоновані фото.

Вчитель пропонує додатково проглянути слайди про органічний світ Великого Бар’єрного рифу, виконані у програмі Power Point. Учні проглядають слайди, а вчитель підводить підсумок уроку.

VІ. Підсумок уроку

  • Австралія – найменший за площею материк, він найсухіший тому, що його посередині перетинає Південний тропік;
  • В основі материка лежить давня Австралійська платформа, лише на крайньому сході – області герцинської, каледонської складчастості, а також - на самому сході – вузька смуга - область альпійської складчастості;
  • На території материка переважає рівнинний рельєф, вона немає високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння.

VІІ. Домашнє завдання.

 Опрацювати відповідний текст підручника; знайти додатковий цікавий матеріал про історію відкриття і дослідження Австралії; додатковий цікавий матеріал про життя коралів в Великому Бар’єрному рифі.

 

 

Найдивовижніша, найнелогічніша країна на Землі! Земля парадоксів, що заперечує закони природи…

Жуль Верн «Діти капітана Гранта»

 

 

АВСТРАЛІЯ - НАЙМЕНШИЙ МАТЕРИК ЗЕМЛІ.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ.

СВОЄРІДНІСТЬ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ.

ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ.

ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА.

ФОРМИ РЕЛЬЄФУ ТА КОРИСНІ КОПАЛИНИ АВСТРАЛІЇ.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 8.

 

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії; продовжити формування навичок учнів  складати характеристику географічного положення материка за планом, відшукувати закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин; удосконалити  практичні вміння учнів працювати з картами атласу й іншими джерелами географічної інформації; виховувати інтерес до вивчення навчальної дисципліни.

 Обладнання: фізична карта Австралії, глобус, атласи, контурні карти, портрети мореплавців, ілюстративний матеріал, опорні блок-схеми.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи: бесіда, уявна подорож, робота в парах, робота в групах, мікрофон.

 

ХІД УРОКУ

 

Ти на Землі живеш,

Тож пізнавай її!..

Ти, як Колумб,

Відкрий щодня нову країну,

Материк чи річку край села.

 

І. Організаційний момент

 

II. Мотивація навчальної і діяльності

Учитєль. На Землі існує багато цікавих куточків. Навряд чи ви зумієте відвідати їх усі протягом життя. Однак, на щастя, ви можете здійснити уявні подорожі на різні материки на уроках географії.

Лежить забута долею і часом

Велика латка на блакитнім тлі.

Згори надщерблена,

надгризена з долини,

На колір сухаря,

пожовклого з нудьги.

Зоя Когут (поетеса з української

діаспори Австралії)

Ви здогадалися, що подорожувати будемо материком, найменшим за площею (7,7 млн км2),— Австралією.

Немає такої дитини, яка б не мріяла побувати на цьому континенті. Герой твору Жуля Верна стверджував: «Цей край — найцікавіший на всій земній кулі! Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат — усе це дивувало і дивує... Найчудовіша, найнелогічніша країна з усіх, які коли-небудь існували! Земля парадоксальна, адже заперечує всі закони природи».

200 років тому мандрівникові потрібен був рік, щоб дістатися материка. Сьогодні 35 годин — і ви в Сіднеї (з двома пересадками в Делі й Сінгапурі).

«Terra Australia incognita» — у подорож кличе далека, загадкова, південна, невідома земля.

 

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку

 

ІV. Актуалізація опорних знань

Учитель. На авіалайнер потрібен квиток, який ви отримаєте за знання.

1. Учень — «знавець карти» запитує про розташування географічних об'єктів. Той, хто відповідає, витягує тестове завдання зі скриньки «Африка». Впоравшись із двома завданнями, учень отримує квиток «Australia». Щасливої подорожі!

 

Тести для контролю

1. Молоді гори Африки:

а) Драконові;   б) Капські;   в) Атлаські.

2. Найвища вершина Африки:

а) г. Тубкаль;   б) г. Кенія;   в) влк. Кіліманджаро.

3. Над Африкою переважають повітряні маси:

а) екваторіальні й тропічні;   б) тропічні й помірні;   в) помірні й полярні.

4. Крайні північ і південь Африки лежать у поясах:

а) тропічних;   б) субтропічних;   в) екваторіальних.

5. Найповноводнішою річкою Африки вважається:

а) Ніл;   б) Конго;   в) Замбезі.

6. Найбільшу площу материка займає зона:

а) пустель і напівпустель;   б) вологих екваторіальних лісів;   в) саван і рідколісся.

7. Найбільш розвиненою державою Африки вважається:

а) Єгипет;   б) Алжир;   в) ПА.

 

2. Учитель. Отже, ви готові до подорожі. (На фоні повільної тихої музики.) Ви зараз знаходитесь на борту комфортабельного лайнера. З вами летить журналіст часопис «Глобус». Він підійде до вас і запитає, що цікавого ви хотіли б побачити на цьому материку.

 

Відповіді учнів (випереджальні завдання)

1-й учень. Кажуть, що цей материк «чудернацький»: зараз у нас зима, а там літо.

2-й учень. Дерева взимку скидають не листя, а кору.

3-й учень. Материк найнижчий, найвища точка — усього 2228 м г. Косцюшко.

4-й учень. Побачити евкаліпт — дерево висотою 100 м і товщиною до 10 м. Кажуть, що його листя не дає тіні, бо завжди розміщене ребром до сонця, а деревина не горить і не гниє.

5-й учень. Давніх тварин, які не збереглися на жодному материку — качкодзьоба і єхидну, які відкладають яйця, а дітей годують молоком.

6-й учень. Сумчастих тварин — коалу і кенгуру. Коали дуже повільні, люблять спати або їсти, не злізають з дерева, поки не з'їдять усе листя, а кенгуру там стільки, що заважають транспорту.

7-й учень. Мрію побачити чудовий підводний світ коралів, морських зірок, риб Великого бар'єрного рифу, кажуть, якщо забруднення вод не зупинити, то йому і загрожує загибель.

 

Журналіст. Так, бачу, ви багато знаєте про материк. А чи відомо вам, хто вперше відкрив материк? Чому ще до сьогодні Австралією номінально править англійська королева?..

 

3. Учитель. Вам пощастило, з вами летить відомий австралійський історик. (Називає прізвище учня.) Він вам розповість про історію відкриття материка.

 

Учень. Погляньте! Узбережжя... А будівлі які високі, аж до хмар. А он якась схожа на велетенський  порізаний апельсин, який поклали просто на Землю. Так це ж Сідней, це ж Австралія!

 

V. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Так, ви вже на материку Австралія. І щоб краще її вивчити, вас доставлять на різні частини континенту, куди саме — ви дізнаєтесь, витягнувши картки з написами координат крайніх точок.

1. Завдання. Визначити, яка це крайня точка і яку частину материка ви будете досліджувати.

 

2. Практична робота 8

Позначення об'єктів на контурній карті.

 

3. Завдання. Продовжити характеристику географічного положення  материка, працюючи за типовим  планом.

Група 1. Розташування материка щодо екватора, тропіків, нульового і 180 меридіанів.

Група 2. В яких кліматичних поясах і природних зонах він розташований?

Група 3. Розташування щодо інших материків. Площа материка.

Група 4. Протяжність материка в кілометрах з півночі на південь та із заходу на схід.

 

4. Фізкультхвилинка

Ми географи — дослідники малі,

Любим крокувати по Землі.

На захід, на схід поглядаєм,

На північ і південь аж присідаєм.

Налларбор рівнину зустріли

І гору Косцюшко підкорити зуміли.

У річці Мюррей плавати хотілось,

Та вже дуже потомились,

Тому за парти ми сідаємо

І знову в подорож рушаємо.

 

5. Завдання. Проаналізувати особливості геологічної, тектонічної будови материка.

Учні витягують картки з написами географічних об'єктів, визначають, до якої частини материка вони належать, і формують три нові групи.

 

Географічні об'єкти: м. Байрон, Великий Бар'єрний риф, о. Тасманія, Австралійська затока; м. Йорк, затока Карпентарія, Коралове море, Арафурське море.

Учні працюють над завданнями, користуючись опорними схемами, атласами, матеріалами підручника.

Група 1 «Тектоніки». Чому на материку відсутні землетруси?

Група 2 «Рельєфознавці». Чому Австралія — найнижчий материк нашої планети?

Група 3 «Геологи». Чому для Австралії характерна «золота лихоманка»?

 

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Заповніть таблицю

Ознаки порівняння

Австралія

Африка

Тектонічна будова

 

 

Плоскогір'я

 

 

Низовини

 

 

Гори

 

 

Область складчастості

 

 

2. Прийом «Аукціон»

Хто більше запам'ятав географічних об'єктів Австралії.

3. Рольова гра «Зустріч з менеджером туристичної фірми»

Завдання. Зацікавити туристів особливостями континенту.

4. «Плутанина»

Визначити зайве:

а) відкривачі й дослідники Австралії: Вілен Янсон, Джеймс Кук, Фернан Магеллан;

б) Австралія — найпосушливіший, найменший, найжаркіший континент;

в) в основі материка лежить Австралійська платформа, землетруси характерні лише для сходу континенту;

г) з півночі на південь, на заході континенту простягнувся Великий Вододільний хребет;

д) Австралія — материк, бідний на паливні корисні копалини.

5. Географічний практикум

а) Скласти контур Австралії з частин;

б) позначити: рівнину Налларбор, м. Йорк, г. Косцюшко.

 

VII. Підсумок уроку

1. Прийом «Прес-конференція»

Чи цікавою була подорож? Про що хотілось ще дізнатись?

 

Вона знаходиться під нами,

І ходять там, напевно,

догори ногами,

Там навпаки всі пори року:

Там в жовтні розквітають гори,

А в лютому палає літо

І дощ не ллється як з корита.

Там протікають без води

В пустелях ріки,

І називають жителі їх «кріки».

 

Про це на наступному уроці. До нових подорожей.

 

2.Учні, які найкраще працювали на уроці, отримують значки «Кращий знавець Австралії».

 

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф. Підготувати повідомлення (III piвень). Скласти кросворд за темою домашнього завдання (IV рівень).

 

 

Австралія – найменший материк Землі

Мета: сформувати систему знань про своєрідність географічного положення Австралії та її відкриття; охарактеризувати геологічну будову, основні форми рельєфу і корисні копалини материка; розвивати географічне мислення, вміння аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати ціннісне ставлення до природи, мінеральних ресурсів; формувати компетентність продуктивної творчої діяльності

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форма проведення: урок-подорож

Обладнання: портрети дослідників Австралії, малюнки герба та прапора Австралії, фізична карта Австралії, підручник, атласи, ілюстрації, слайд-шоу «Природні зони Австралії», презентація «Рельєф Австралії»

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель. Сьогодні ми з вами познайомимося з Австралією — найменшим материком нашої планети, а урок наш буде незвичним - у формі подорожі, яку нам допоможуть здійснити  справжні гіди — ваші однокласники.

II. Мотивація начальної діяльності

Розповідь вчителя. Усова писала:

«Вона розміщується десь під нами,

Там, мабуть, ходять догори ногами,

Навиворіт там вивернутий рік,

І квітнуть там у жовтні всі сади,

У січні, а не в червні — літо,

Течуть там ріки без води

(І десь в пустелі пропадають),

А кішкам в їжу достаються лиш гади.

Народжують звіряток із яєць.

Собаки ж гавкать там не вміють

Дерева лізуть із кори,

А з кроликами, що погризли все,

Боротись більше вже не сміють!»

 

Так, це Австралія! Як тільки не називали цей материк — «країна кенгуру», «музей живих копалин», «країна-притулок», «п’ятий континент»... А ще Австралію інколи називають «материк Навпаки». І дійсно, багато чого на цьому материку протилежне тому, що вважається звичайним для європейців, у тому числі й для нас — українців. Коли в Україні зима — в Австралії літо. Для українців зрозуміло: чим далі рухатись на північ, тим ставатиме холодніше, для австралійців —рух на північ — означає, що стане жаркіше. Це материк таємниць і несподіванок. Не всі дерева Австралії дають тінь. Тварини, які мешкають на материку, вирощують своїх дитинчат у сумках, окремі ссавці відкладають яйця, а вигодовують малят молоком. Це континент, де «найстрашніший звір» — кролик, а «найстрашніший птах» — звичайний горобець.                                                                                                          Отож, я пропоную розпочати мандрівку загадковим материком.               Зверніть увагу! На ваших партах лежать щоденник подорожі, який  ви будете заповнювати під час нашої мандрівки. За відповіді ви одержуватимете евкаліптові листочки. Їх кількість відповідає балам, які ви гарантовано можете додати до результатів  тестування, проведеного в кінці уроку. 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Фізико-географічне положення.

 

Розповідь першого гіда за картою

Площа Австралії — 7,687 млн. км2. Це найменший материк. Відносно нульового меридіана Австралія лежить у Східній півкулі. Південний тропік проходить через середину материка. Тому, це континент тропічних широт зі спекотним літом. Береги Австралії омивають води: на заході — Індійського океану, на сході — Коралового і Тасманового морів Тихого океану.   Австралія достатньо віддалена від інших материків, а з Євразією її з’єднує тільки «міст» Великих Зондських островів.                                 Крайніми точками є: на півночі — мис Йорк; на півдні — мис Південно-Східний; на заході — мис Стіп-Пойнт; на сході — мис Байрон.               Відкриття материка. (під час розповіді гід пересуває по карті макетики суден англійця Дж. Кука, голландця А. Тасмана, іспанця Торреса).         Унаслідок своєї віддаленості від Європи, Австралія була відкрита європейцями пізніше за всі обжиті материки. Вперше її північні береги побачив іспанський мореплавець Луїс Торрес. У середині XVII ст. голландець А. Тасман описав і склав карту західних берегів Австралії. У 1770 р. Дж. Кук удруге відкрив материк і оголосив Австралію колонією Великої Британії.

(За бажанням, розповідь можна розширити)

 2. Рельєф та корисні копалини                                                              Вчитель. Зверніть увагу на фізичну карту Австралії. Які форми рельєфу переважають на материку? Чому?

Розповідь другого гіда за презентацією                                                                 В основі Австралії лежить Австралійська платформа. Це найнижчий материк, його середня висота над рівнем моря лише 215 м. На заході, в межах щита територія дещо припіднята й утворює невисоке Західноавстралійське плоскогір’я. На схід від плоскогір’я, в межах давнього прогину знаходиться Центральна низовина.                                                                                            Східна частина в межах давнього поясу складчастості зайнята невисокими горами — Великим Вододільним хребтом. Пересічна висота гір не перевищує 1000 м. Лише на Півдні знаходяться Австралійські Альпи, які подекуди долають двохтисячну відмітку. Це єдиний район в Австралії, де протягом усього року в затінених ущелинах подекуди лежить сніг. Найвищою вершиною материка є г. Косцюшко (висота 2228 м), яку відкрив у середині ХІХ ст. польський натураліст, а тому назвав її на честь національного героя Польщі.

 Австралія багата бокситами, залізними, мідними, урановими рудами, в надрах материка є кам’яне і буре вугілля, нафта, газ та інші корисні копалини.    В Австралії  немає сучасного зледеніння та діючих вулканів що для нас – туристів дуже приємно.

 

3. Клімат

Розповідь третього гіда за картами атласу        

Австралія — найбільш посушливий материк світу. Опадів тут випадає у п’ять разів менше, ніж в Африці, а температура повітря така ж висока. Цьому є причина. Австралія одержує велику кількість сонячної енергії, оскільки розташована у тропічних широтах. Північна частина материка знаходиться у жаркому тепловому поясі, Південна — у помірному.  

                  

 4. Внутрішні води

Вчитель. Зверніть увагу, як позначені ріки та озера на фізичній карті Австралії. Що це означає? Де ми з цим уже зустрічались?

Розповідь четвертого гіда за картою                                                          В Австралії такі ріки називають кріками, і майже всі вони пересихають. Найдовша річка на материку — Мюррей із притокою Дарлінґ. Під час дощу вона  широко розливається. Повінь наступає надзвичайно швидко і триває лічені години. Води всіх річок використовують для зрошення.                       Мало на материку й озер, і майже всі вони солоні. Найбільшим є оз. Ейр, живих організмів у ньому немає, мабуть, за це його назвали «мертвим серцем Австралії».

Нестачу поверхневих вод природа частково компенсувала багатством підземних, що залягають у численних артезіанських басейнах. На Центральній низовині артезіанські колодязі — це, практично, єдине джерело прісної води.

5. Природні зони

Розповідь п ятого гіда демонстрація слайд-шоу                                    А зараз пропоную вам здійснити подорож природними зонами Австралії. Розпочнемо з пустель. Пустелі Австралії не схожі на африканські. Джерела води зустрічаються рідко, а перехід через пустелю надто важкий.                   Ранок. Повітря чисте і свіже, а небо таке прозоре, що майже біле. Під крилом туристичного літака — тривожна  земля червоно-іржавого кольору. Такий колір піщаній пустелі надають сполуки заліза, на які багаті її піски. Місцеві жителі називають пустелю «червоне серце Австралії».                                      На рухомих піщаних грядах і кам’янистих розсипах рослин майже немає, але пустеля не виглядає так мертво, як Сахара. Вона покрита колючими злаками, чагарниками із низькорослих евкаліптів і колючих акацій —скребами.         Найбільш посушливе місце Австралії — околиці оз. Ейр. Навколо — глиняна пустеля, покрита білою корою. За свою суворість це місце одержало назву «мертве серце Австралії».                                                                               У пустелях Австралії водяться змії, ящірки, страуси ему і декілька видів кенгуру. Зустрічаються кенгуру заввишки 2 метри, а є розміром із кроля. Дж. Кук був здивований чудернацьким виглядом невідомої йому тварини, яка високо стрибала на довгих задніх ногах. Він спитав у австралійців, як називається ця тварина. «Кенгуру», — відповіли вони. Так і почали називати цю тварину європейці. І тільки значно пізніше Кук дізнався, що слово «кенгуру» означає — «не розумію».

 6. Савани та рідколісся

Розповідь шостого гіда                                                                                  Цю природну зону я пропоную проїхати на джипі. (Прикріплює аплікацію джипа до карти. Розповідає текст під музику.)                                            Ми їдемо через савану, між високими травами та милуємося навколишнім пейзажем. Трави савани незвичайні, нагадують «трав’яні дерева», що мають досить товстий стовбур, зверху пухка копа із вузьких, довгих листків, які стирчать у всі боки. Стовбур — як у дерева, а листя — як у трави — звідси і назва «трав’яне дерево».                                                                          Більшість тварин Австралії мешкають у савані. Ось зграєю пронеслись безкрилі птахи — страуси ему. Нешвидко біжить вомбат, який нагадує нашого хом’яка. Стрибають кенгуру.

На червоному й бурому ґрунті ростуть акації, казуарини з безлистими гілками, пляшкові дерева. Під час злив у їхніх стовбурах збирається велика кількість вологи.                                                                                                        Ми продовжуємо свою мандрівку і в’їзджаємо у світлий евкаліптовий ліс. Виявляється,  із кожних чотирьох дерев материка три — евкаліпти. У них міцна деревина, листя сухе і жорстке, сіруватого кольору, а до його складу входять ефірні олії. Евкаліпт використовують у медицині та парфумерії. Він є дуже вогнестійким. Від обгорілого чорного, мертвого, стовбура евкаліпта через деякий час виростають молоді пагони, і дерево продовжує своє життя. На гілках евкаліптів сидять симпатичні сумчасті ведмежата коала — улюбленці австралійців.

7. Вологий тропічний ліс

Розповідь сьомого гіда за ілюстраціями                                                               А зараз ми побуваємо у вологому тропічному лісі. Океан зелені. Вона розлита всюди. Могутні дерева верхнього ярусу, серед яких вічнозелений бук, фікуси з жорстким глянцевим листям, евкаліпти. Одразу кидається в очі великий різновид евкаліптових дерев з ланцетоподібним блакитним листям, яке розташоване ребром, щоб врятуватись від палючих сонячних променів. Тут є евкаліпти з дуже гарною червонною і рожевою деревиною, з приємним запахом. А ось і дерева нижнього ярусу — деревоподібна і трав’яниста папороті. Серед них виділяється «трав’яне дерево». З його волокон плетуть мотузки.                                                                                                             Крізь лісові тунелі повільно несуть свої щедрі води річки. Будьмо обережними, тому що тут водяться крокодили. Спостерігаємо, як грається в прозорій воді качкодзьоб. Ця чудова тварина Австралії виводить своє потомство з яєць, як птахи, а годує їх молоком, як ссавці.                        Своєрідне пташине населення: лірохвіст — птах з чудовим ліроподібним хвостом, чорний лебідь, райський птах, що має яскраве пір’я, папуга какаду. Австралія є батьківщиною зелених папуг, які там живуть великими зграями.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Вчитель. Сподіваюсь, що ви уважно слухали цікаві розповіді наших гідів про природу Австралії, тому що зараз я пропоную вам гру "Що зайве?". Я називаю представників тваринного і рослинного світу, а ви визначєте, що зайве в даному переліку.

1. Кускус, вомбат, лев, єхидна, кенгуру.

2. Акація, евкаліпт, пляшкове дерево, фікуси, алое.

3. Сміттєві кури, лірохвіст, сумчастий диявол, зебра, папуга.

4. Пума, коала, качкодзьоб, собака динго, страус ему.

5. Евкаліпт, пляшкове дерево, акація, баобаб.

6. Пустелі, савани, тайга, вологі ліси.

7. Крокодил, кенгуру, анаконда, кобра.

 

Вчитель. А зараз виконайте підсумкове тестування з теми «Австралія».           

V. Підсумок уроку

 

Вчитель. Сьогодні ми здійснили з вами подорож Австралією та виділили її особливості. Під час уроку найбільш активні учні отримали листочки евкаліпта — бали, які ви маєте повне право приплюсувати до тих результатів, що отримаєте під час тестування.

Учитель підбиває підсумки тестування, виставляючи оцінки за урок.

VI. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Скласти загадки про Австралію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки

Щоденник подорожі

 

 

 

Площа материка –

Населення –

Розташування –

Відкриття –

Найвища точка над рівнем моря –

Найнища точка над рівнем моря –

Найбільші форми рельєфу –

Клімат –

Найбільша річка –

Найбільше озеро –

 

Природні зони материка –

Особливості зони пустель –

 

Особливості зони саван і рідколісся –

 

Особливості зони вологих тропічних лісів –

 

Рекорди материка –

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     Урок                                                           Дата _______

 

Австралія – найменший материк Землі. Загальні відомості.

 

     Мета: продовжити формувати знання про ФГХ материків шляхом вивчення Австралії; навчити учнів характеризувати ГП материка; ознайомити з історією відкриття та особливостями рельєфу і корисними копалинами; вдосконалювати практичні вміння роботи з атласом, підручником, наводити приклади форм рельєфу; виховувати любов до предмету.

     Обладнання: фізична карта Світу, навчальні атласи, підручники, контурні карти,слайди.

     Тип уроку: вивчання нового матеріалу.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

     Прийом « Рефлексія»

- Що найбільше вам запам’яталося про Африку після її вивчення?

   Назвіть   4-5 ознак, що характерні тільки для Африки.

- Згадаємо за яким планом складається характеристика материка?

- Чому вивчення будь-якої території починається з навчання її географічного положення?

Епітет до уроку.(Слайд 1-2)

 

                       А я клянуся вам, що цей край -  найцікавіший

                       на всій земній кулі. Найвигадливіша,

                       найнелогічніша країна з усіх, що коли -

                       небудь існувала.

                                                                  Жуль Верн

 

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Повідомлення теми та мети уроку.

  Прийом "Дивуй"

Вона розміщується під нами,

Там, мабуть, ходять вгору ногами,

Там ,навиворіт вивернутий рік,

Там квітнуть у жовтні сади,

Там у жовтні, а не у липні літо,

Там течуть ріки без води

(вони в пустелі пропадають десь),

Там у хащах слід безкрилих птахів,

Там кішкам у їжу достаються гади,

Народжуються звірята із яєць,

І там собаки гавкати не вміють,

Дерева самі лізуть із кори

Там кролики страхітливіші, ніж повінь.

Так, ви здогадалися, що мова піде про самий загадковий материк – Австралія.

Повідомлення теми та мети уроку.

Повідомлення учнів. Учні доповнюють свої повідомлення про загадковий материк, що було на домашнє завдання.

-         Тільки цей материк цілком займає одна країна;

-         Тільки на цьому материку поголів’я овець і корів у кілька разів перевищує кількість населення;

-         Поблизу берегів цього материка  розкинулося таке чудо природи,як Великий Бар’єрний риф, найбільший кораловий риф у світі, довжиною близько 2 тис. км і площею понад 350 тис. км ²( більш ніж половина площі України).

 На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося ще з деякими особливостями материка (Слайд 2-12).

ІV. Вивчення  нового матеріалу

Австралія – найменший материк Землі. Його ще називають метерик-острів.

1.     Географічне положення  ( Слайд 13-14)

Учні заповнюють таблицю (Слайд 13)

 

Крайні точки

Їх назва

Географічні координати

Північна

 

 

південна

 

 

західна

 

 

східна

 

 

 

Робота з картою

Користуючись атласами та настінною картою учні виконують завдання, показуючи об’єкти на карті та наносять їх на контурну карту.(Слайд 14)

•         Моря:

•         Затоки:

•         Протоки:

•         Півострови:

•         Острови:

•          

2.     Історія відкриття та дослідження Австралії

Прийом « Танці з цифрами»

Користуючись підручником та атласом учні роблять хронологічний запис про відкриття та дослідження Австралії.

Висновок

Австралія була відкрита європейцями-голандцями В.Янсзон, 1606 р., Л. Торрес, А. Тасман. Англійський мореплавець Дж.  Кук відкрив (1770р.) її для європейської колонізації і оголосив володінням Великобританії.    (Слайд 15)

Матью Фліндерс –  запропонував ( близько 200 років після відкриття) називати Австралія (Terra Australis Incognita – з лат. «невідома південна земля»). До цього називалася Нова Голландія.

      З 1820 року в Австралії почали селитися українці.

 

3.     Рельєф та корисні копалини.( Слайд 16 –17)

В основі материка лежить давня Австралійська платформа. Тут немає ні землетрусів ні вулканів, тому її вважають найспокійнішим у геологічному плані материком.

Єдина гірська система, що тягнеться вздовж східного узбережжя материка – це Великий Вододільний хребет. На південному сході, що називається Австралійськими Альпами знаходиться найвища його точка – гора Косцюшко, 2230 м .

Робота з картою

Учні називають інші форми рельєфу та наносять їх на контурну карту.

Користуючись комплексною картою Австралії визначають на які корисні копалини багатий материк.

V. Закріплення вивченого матеріалу         ( Слайд 18)

Гра “Найрозумніший”

•         Яке місце серед материків за розмірами площі посідає Австралія?

•         Який великий острів лежить на північ від Австралії?

•         Який материк до Австралії найближчий?

•         Як використовувала материк Великобританія спочатку?

•         Назвіть діючі вулкани в Австралії?

•         Чи бувають землетруси в Австралії?

•         Назвіть літні місяці материка.

•         Найвища точка Австралії.

•         Хто дав назву Австралія?

•         На честь кого названий острів на півдні материка?

 

VІ. Підсумок

VІІ. Домашнє завдання.                 ( Слайд 19)

- Допрацювати контурну карту. Опрацювати  параграф;

 - Скласти кросворд з географічною номенклатурою материка (за бажанням);

 - Підготувати повідомлення про клімат та внутрішні води Австралії (окремим учням).

 

 

 

 

7 клас

Австралія – найменший материк Землі.

Історія відкриття і дослідження.

 

Мета:

навчальна – визначити географічне положення Австралії, ознайомити учнів з історією відкриття, заселення Австралії європейцями,  особливостями рельєфу, корисними копалинами;

виховна – формувати в учнів навичок групової роботи, почуття відповідальності, взаємодії, підтримки, бажання пізнивати нове, невідоме;

розвивальна – розвивати географічне мислення, вміння аналізувати і встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати навчання самостійної роботи з картою, підручником, додатковою інформацією (слайди, інтернет).

 

Облалнання: фізична карта Світу, фізична карта Австралії, атласи, зошити з практичних робіт, портрети мореплавців (слайди), мультимедійна дошка, слайди.

 

Тип уроку:  вивчання нового матеріалу.

 

Хід уроку:

І. Організація учнівського колективу.

         Учитель перевіряє психологічний настрій учнів, з’ясовує, хто як себе почуває на початку уроку. На кожній парті – зображення різних видів емоційних станів людини. Учні показують свій психологічний стан, піднімаючи картки (смайлики).

 

 

Слайд № 1

Портрет В.Біанки

 

                     Світ навколо мене сповнений таємниць.

                     І я їх відкриватиму все життя, тому що це

                     найбільш захоплива справа на світі.

                                                                          В.Біанкі

 

 

Слайд № 2

«Поле чудес»,

Фізична карта Австралії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 3

Портрет Жюль Верна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 4

Мореплавець

    Луїс Торрес

 

 

Слайд № 5

мореплавець Вілем Янсзон

 

 

 

Слайд № 6

мореплавець Абель Тасман

 

 

 

Слайд № 7

мореплавець Джеймс Кук

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 8

Англійські дослідники Метью Фліндерс і Джордж Басс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 9

Слайд № 10

Слайд № 11

 

Слайд № 12

 

 

Слайд № 13

Слайд № 14

Слайд № 15

Слайд № 16

 

Слайд № 17

 

Слайд № 18

 

Слайд № 19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

           Фрагмент з гри «Поле Чудес»

      На дошці закрите слово «АВСТРАЛІЯ». Учитель ставить питання і якщо учні відповідають правильно, по одній літері відкриває все слово.

-         За яким планом складається характеристика материка?

-         Чому вивчення будь-якої території починається з навчання її географічного положення?

-         Який материк омивається двома океанами Тихим та Індійським?

-         Який материк найменший за розміром?

-         Які материки росташовані на південній півкулі?

-         Які марерики перетинаються Південним тропіком?

-         Що вам відомо про Австралію?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення        теми та мети уроку.

                       А я клянуся вам, що цей край -  найцікавіший

                       на всій земній кулі. Найвигадливіша,

                       найнелогічніша країна з усіх, що коли -

                       небудь існувала.

                                                                  Жуль Верн

Учитель. На сьогоднішому уроці ми ознайомимося з материком, якому б найкраще підійшов епітет «чудернацький», бо там все навпаки:  у липні – зима, у січні – літо. Дерева взимку скидають не листя, а кору. Багато тварин на животику мають сумки в котрих виношують малюків.

          Як ви вважаєте, про який материк говорив Жюль Верн? Дійсно, це – Австралія – географічна рекордсменка. Адже це найсухіший метерик, найменший за площею, найбільш малонаселений, найдивовижніший з огляду на органічний світ

 

(багато ендеміків). І ще чимало загадкового й цікавого ховає в собі цей незвичайний материк, який ми будемо вивчати на уроці.

        Отже, сьогодні ми продовжимо розвивати вміння складати характеристику географічного положення материка; ознайомимося з історією відкриття, заселення Австралії європейцями; встановимо причинно-наслідкові зв’язки утворення форм рельєфу та розміщення корисних копалин, порівнюючи карти. 

Робота з аркушем «Кошик очікувань»

Учні заповнюють таблицю:

 

 

Очікувані результати

На початку

уроку

У кінці

уроку

1.

Закріпити вміння працювати з картою

 

 

2.

Дізнатися про щось нове, невідоме

 

 

3.

Можливість проявити себе

 

 

4.

Працювати не самому, а в групі

 

 

5.

Грати в цікаві ігри

 

 

6.

Отримати добру оцінку

 

 

7.

Отримати гарний настрій

 

 

8.

Побайдикувати

 

 

 

        ІV.  Вивчення нового матеріалу

1.     Фізико-географічне положення матеріка. Робота в групах.

Клас об’єднується у 6 груп. Кожна група отримує завдання розкрити певний пункт плану.

Група 1.    Росташування материка відносно екватора, тропіків (полярних кіл), нульового і 180-го мередіанів.

Група 2.    В яких кліматичних поясах та природних зонах росташований материк?

Група 3.      Якими океанами і морями омивається материк?

 

Характер берегової лінії.

Група 4.       Росташування щодо інших материків. Крайні точки материка, координати.

Група 5.       Протяжність материка в градусах та кілометрах із заходу на схід та із півночі на південь.

Група 6.       Площа материка і його місце за цим показником серед інших материків.

            На виконання завдання відводиться до 5 хвилин. Після закінчення роботи представники груп ознайомлюють усіх учнів зі свїми результатами.

2.     Відкриття материка

Гра «Заколдлване слово»

За допомогою слайдів на мультимедійній дошці, карти атласу, довідників, виконайте завдання. Встановивши правильну відповідність, росшифруйте  слово. На виконання завдання відводиться до 5 хвилин. 

 

1.Іспанський мореплавець

 Луїс Торрес

     1660 рік

 

а) відкрив східне узбережжя Австралії

та оголосив відкриті землі володіннями Великої Британії, відкрив Великий Бар’єрний риф;

 

 

И

 

2. Голандський мореплавець Вілем Янсзон 1606 рік

 

б) дістався південних берегів Австралії, відкрив острів на південь від Австралії. Довів, що материк дійсно існує, відкрив ділянку узбережжя Нової Зеландії;

 

 

Д

 

3. Голландський мореплавець Абель Тасман 1642-1644р

 

в) проплив вузькою протокою вздовж південного берега Нової Гвінеї, довів, що Нова Гвінея – це острів, а на південь від нього пролягає невідома земля;

 

Є

 

4. Англійський мореплавець Джеймс Кук

1770 р.

 

г) Висадився на західному узбережжі півострова Кейп-Йорк. Став першим європейцем, який дістався австралійських земель. Назвав відкриті землі Новою Голландією;

 

 

 Х

 

5. Англійські мореплавці 1788 р.

 

д) Обійшли навколо Австралії, відкрили протоку, запропонували сучасну назву

 

А

 

6. Англійські дослідники Метью Фліндерс і Джордж Басс 1797-1798 р.

 

 

ж)Заснували перше англійське поселення як колонію каторжників

 

Н

 

ВІДПОВІДЬ:  1в,  2г,  3а,  4б,  5ж,  6д.

                         Є    Х    И    Д    Н    А

Учитель.   Значення цього слова  ви дізнаєтесь на наступних уроках.

 

3.     Рельєф і корисні копалини

Гра «Творча лабораторія»

Клас обєднується у 3 групи. Кожна група шукає відповідь на питання.

Група 1.   Поясніть закономірності розміщення основних форм рельєфу Австралії у зв’язку з будовою земної кори.

Група 2.   Чому переважна більшість руд металів залягає в західних районах Австралії?

Група 3.    Плясніть чому Австралія – єдиний материк у світі, де немає діючих вулканів і сильних землетрусів.

 

 

V.  Закріплення нових знань, умінь

Геогафічний практикум

Позначте на контурній карті цифрами розташування географічних об’єктів, які ви побачите на мультимедійній дошці (слайдах).

Підпишіть їх номенклатуру.

 

Опис географічного об’єкту

Назва географічного об’єкту

Цифра на карті

 

Найбільша у світі коралова споруда

Великий Бар’єрний риф

 

Другий за площею острів у світі

Нова Гвінея

 

Найбільший півострів Австралії

Кейп – Йорк

 

 

Найбільша затока Австралії

Велика Австралійська затока

 

Низовина, поверхня якої в середній частині лежить нижче рівня моря

Центральна низовина

 

Найвища вершина материка

г. Костюшко

 

Крайня північна точка

мис Йорк

 

Крайня південна точка

мис Південно-Східний

 

Крайня східна точка

мис Байрон

 

Крайня західна точка

мис

Стіп-Пойнт

 

«Міст», що з’єднує Австралію з Євразією

Великі Зондські острови

 

 

 

 

 

VІ.  Підсумок  уроку

Учитель звертається знову до перевірки емоційного стану учнів.

Учні заповнюють «Кошик очікувань».

 

VІІ.  Домашнє  завдання

-  Опрацювати  параграф 23, питання стр.114, географічна задача стр.114 (високому рівню);

-  Порівняти рел’єф Африки й Австралії. Результати оформити у вигляді таблиці;

-  Скласти кросворд з географічною номенклатурою материка (за бажанням);

-  Підготувати повідомлення про внутрішні води Австралії (окремим учням).

 

Адреси  сайтів:

http://daustented.ucoz.ru

http://www.loveread.ec/read

http://allday.ru/index.ph

http://maceis.ucoz.ua/news/zhj

http://subscribe.ru/group/web

http://www.amic.ru

bibliog7 клас