Міжнародний день рідної мови

Поділіться статтею з друзями: 

21 лютого – Міжнародний день рідної мови

«Всі   найголовніші  іноземні  мови  можна  вивчити  за  шість  років,
але
 для  вивчення  своєї  недостатньо  цілого  життя»
Вольтер

Мова - духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен в першу чергу створити в своїй душі світлицю, у якій зберігається найцінніший скарб - МОВА. Недарма говориться, що без усякої іншої науки ще можна обійтися, а без знання рідної мови обійтися не можна. І це справді так. Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом її особистості.

Українська мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їхніх дідів, батьків і буде також мовою їхніх дітей. Ми щиро віримо, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів інших людей.

21 ЛЮТОГО  ми святкуємо МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ. Цю дату визначено на 30-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в жовтні 1999 року, яка наголосила на важливій ролі мови в розвитку освіти, культури, для консолідації суспільства, формування нації і зміцнення держави.

Сьогодні,  у  НВК відбувся  турнір «Знавців рідної мови», який був присвячений Міжнародному дню рідної мови. 

Учні пригадали, що  вони знають про нашу рідну мову, і позмагалися в ерудованості.

Турнір розпочався із поділу на команди. Учні називаючи час доби (ранок – вечір) розподілилися на дві команди та обрали капітана. Перша команда називалася «Соняшник», друга – «Сонечко». Капітани команд представили свої девізи.

Було також обрано журі в складі: Коляско Тамари Іванівни – директора НВК, Коляско Ігоря Святославовича – вчителя історії,   Бушуляк Інни Василівни – вчителя англійської мови.

Першим завданням стала «Мовна  розминка». Учні  замінювали слова фразеологічними зворотами.  

Наступним випробуванням був конкурс «Шифрувальник». За допомогою алфавіту і порядкового номера букви, розшифрувати слова на швидкість.Конкурс капітанів продовжив турнір. Було запропоновано два чорних ящика, в яких знаходилися  певні предмети.Далі -  учні проявляли свої творчі здібності  у конкурсі «Муки творчості», завданням якого було зримувати слова.

Ось що вийшло:

команда «Соняшник»

Моя Україна, як перлина

Така чудова ця країна.

Ви нею, люди, дорожіть

І всім серцем її любіть!

команда «Сонечко»

Часом і  таке  буває:

Хтось про мову забуває

Забуває хтось, що мова –

Це усім словам основа.

Наступним етапом стало завдання «Мовного асорті». Командам запропоновано питання, на які необхідно дати відповідь.

Завдання з «Орфографії» продовжило турнір: потрібно  знайти і виправити помилки у відомому уривку Т.Шевченка.

На завершення турніру були завдання з етимології та загадки.

Учні із завзяттям  та цікавістю  відгадували усі завдання. Перемогу отримала команда «Соняшник». Капітани команд та учасники турніру були нагороджені солодкими призами.

Саме вони, молоде покоління, заради прийдешніх поколінь, повинні зберігати і шанувати мову, як це робили наші славні предки. Тож, як писав Максим Рильський: «...Як парость виноградної лози плекаймо мову...».

У цей день учні НВК долучилися до написання «диктанту єдності»        «Україна – наша земля, наша Батьківщина».

 

Отож, любімо свою рідну мову, бо з нею наше майбутнє і майбутнє України!  Не забувайте свого коріння, плекайте рідне слово, і нехай вам сняться сни українською мовою!

 

Вчитель української мови та літератури –

Бойчук Ірина Олександрівна